Κάντε follow το πρόγραμμα για να ενημερώνεστε μέσω email για προκηρύξεις και σχετικά νέα.
Πρέπει να είσαστε συνδεδεμένοι στο λογαριασμό σας.
Παράταση προθεσμίας υποβολής αιτήσεων έως 15/02/23
Ιστοσελίδα προγράμματος: http://mscenergysystems.uniwa.gr/
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στα Ενεργειακά Συστήματα με ΔΥΟ κατευθύνσεις από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Heriot–Watt
Το εν λόγω ΠΜΣ (συνέχεια και εξέλιξη του καθιερωμένου MSc in Energy), εκσυγχρονίζοντας διαρκώς τα μαθήματα που προσφέρει, με την παρούσα πρόσκληση συγκροτεί το 35ο Τμήμα. Επιπλέον δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές του, μετά τηv παρακολούθηση των σύγχρονων ενεργειακών μαθημάτων του πρώτου έτους, να προσαρμόσουν το πρόγραμμα σπουδών τους στα ερευνητικά και επαγγελματικά τους ενδιαφέροντα, επιλέγοντας στο δεύτερο έτος μεταξύ δύο κατευθύνσεων:
α) Το Σχεδιασμό Ενεργειακών Συστημάτων - Energy Systems Design και
β) Τις Τεχνολογίες Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας - Renewable Energy Technologies.
Στόχοι του Προγράμματος
Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών "MSc in Energy Systems" στοχεύει:
Αντικείμενο και θεματικά πεδία του Προγράμματος
Η Ενέργεια αποτελεί στρατηγικό τομέα ανάπτυξης με ιδιαίτερα μεγάλο επιστημονικό-τεχνολογικό και ερευνητικό ενδιαφέρον, προσελκύοντας ταυτόχρονα σημαντικό επενδυτικό ενδιαφέρον και δημιουργώντας ιδιαίτερα αξιόλογες προοπτικές απασχόλησης τόσο στην ελληνική όσο και στη διεθνή/ευρωπαϊκή αγορά.
Το ΠΜΣ εστιάζει την προσοχή του, μεταξύ άλλων, σε θέματα όπως: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Αιολικές-Φωτοβολταϊκές Εγκαταστάσεις, Καθαρή Ηλεκτροκίνηση, Ενεργειακή Διαχείριση Κτιρίων, Υβριδικά Ενεργειακά Συστήματα, Αποθήκευση Ενέργειας, Δίκτυα και Προοπτικές Εφαρμογών Φυσικού Αερίου, Οικονομική Αξιολόγηση Ενεργειακών Έργων, Εκτίμηση Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, Αριστοποίηση Ενεργειακών Λύσεων, Κλιματική Αλλαγή.
Σε ποιους απευθύνεται το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών MSc in Energy Systems
Σε διπλωματούχους-πτυχιούχους ελληνικών και ξένων Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης (Πανεπιστημίων / Πολυτεχνείων-ΤΕΙ) τεχνολογικής και θετικής κατεύθυνσης,
Η φοίτηση στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών
Το ΠΜΣ είναι "part-time", με τυπική διάρκεια φοίτησης τα 2 έτη, και οι παραδόσεις των μαθημάτων πραγματοποιούνται κανονικά στις εγκαταστάσεις του Πα.Δ.Α. Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί. Σε ειδικές καταστάσεις μαθήματα διεξάγονται και εξ αποστάσεως, μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Η φοίτηση περιλαμβάνει παρακολούθηση μαθημάτων και εκπόνηση διπλωματικής εργασίας (ΦΕΚ467/2019 Τεύχος Β).
Εγγραφή στο Πρόγραμμα - Πληροφορίες
Η εγγραφή γίνεται μετά από τη θετική αξιολόγηση της αίτησης συμμετοχής, τη διασφάλιση της τήρησης των απαραίτητων προϋποθέσεων και προσωπική συνέντευξη του υποψηφίου.
Λεπτομερείς πληροφορίες για το Πρόγραμμα: http://mscenergysystems.uniwa.gr/; www.sealab.gr
Τηλεφωνική επικοινωνία: 210-5381020, 210-5381493, Φαξ: 210-5381468
(Δευτέρα - Παρασκευή ώρες 09:00-16:00 και Σάββατο 9:00-14:00), e-mail: msc_energy@sealab.gr
Αιτήσεις Συμμετοχής έως και 15/02/2023
Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος: Δρ Ι.Κ. Καλδέλλης